Another win for LHS track team
Published 1:50 am Saturday, March 16, 2019
By KEVIN ECKLEBERRY
Daily News
Another day, another win for the LaGrange High girls’ track team.
After surging to the top spot in a competition at Sandy Creek last weekend, LaGrange’s girls’ team took top honors in a meet in Columbus on Thursday.
GIRLS
100-meter dash
1st – Jada Grant (12.34)
3rd – Annaya Chelcy (12.56)
200-meter dash
1st – Annaya Chelcy (26.21)
3rd – Quay Robinson (26.92)
400-meter dash
1st – Quay Robinson (1:02)
4th – Ivorie Smith (1:05)
800-meter run
1st – Zanay Rhaney (2:40)
6th – Ivorie Smith (2:53)
1,600-meter run
3rd – Zamya Rhaney (6:15)
4th – Zanay Rhaney (6:19)
3,200-meter run
2nd – Zamya Rhaney (13:23)
100-meter hurdles
1st – WaWa Benn (17.10)
2nd – Zakeria Staples (17.64)
300-meter hurdles
1st – Zakeria Staples (50.21)
5th – Ivorie Smith (56.82)
7th – Quinyata Maddox (1:02)
400-meter relay
1st – Annaya Chelcy, Jada Grant, Zakeria Staples and Quay Robinson (49.38)
1,600-meter relay
1st – Quay Robinson, Annaya Chelcy, Zakeria Staples and Ivorie Smith (4:20)
High jump
3rd – Quay Robinson (4-4)
Long jump
1st – Jada Grant (17-7)
10th – Aneshia Whitehead (13-4)
Triple jump
1st – Jada Grant (38-7)
8th – Aneshia Whitehead (28-9
Discus
3rd – Renaya Edmondson (103-2)
8th – Madison Coverson (66-9)
Shot put
1st – Renaya Edmondson (31-11)
4th – Nevaeh Boddie (28-8)
6th – Madison Coverson (27-11)
BOYS
100-meter dash
6th – Chris Beasley (11.56)
200-meter dash
9th – Vondez Taylor (24.150
400-meter dash
7th – Charles Miller (56.18)
10th – Chris Nelson (57.68)
800-meter run
2nd – Terry Franklin (2:14)
6th – Alex Martin (2:18)
1,600-meter run
1st – Joshua Turman (4:57)
2nd – Alex Bowie (4:58)
5th – Matthew Callaway (5:09)
3,200-meter run
1st – Joshua Turman (10:53)
4th – Nathan Fritchley (1:32)
300-meter hurdles
3rd – Robert Reese (45.23)
9th – Kale Gibbs (47.85)
400-meter relay
7th – Vondez Taylor, Tron Brown, Kale Gibbs and Chris Beasley (45.78)
1,600-meter relay
6th – Charles Miller, Amos Scott, Chris Nelson and Isaiah Jordan (3:54)
High jump
4th – Tron Brown (5-6)
Pole vault
3rd – Matthew Callaway (9-6)
Discus
5th – Jonathan Sutton (109-5.5)
Shot put
10th – Xavious Potts (35-7.5)